Twitter. Pro někoho jen další sociální síť, pro jiné klíčový nástroj, který zásadně mění způsob, jakým komunikujeme a sdílíme informace. Od svého vzniku v roce 2006 se Twitter rozrostl v globální fenomén, který si získal miliony uživatelů po celém světě. Používají ho jak běžní lidé, tak i významné osobnosti jako Barack Obama nebo herec Ashton Kutcher. Ale co přesně Twitter je, a proč je dnes tak důležitý?
Twitter: Nástroj pro krizové situace a každodenní život
New York - Twitter, projekt založený v roce 2006, se za pouhé tři roky stal nezbytnou součástí digitálního světa. Jeho zakladatelé, mezi nimiž vyniká Biz Stone, si možná zpočátku neuvědomovali, jaký vliv jejich nápad bude mít. Jednou z věcí, která Stonea brzy překvapila, bylo, jak rychle se Twitter stal důležitým nástrojem během přírodních katastrof.
V roce 2007, během ničivých požárů v Kalifornii, hráli hasiči klíčovou roli při záchraně životů a majetku. Každý den využívali Twitter k tomu, aby informovali veřejnost o nebezpečích, varovali před evakuacemi a poskytovali aktuální pokyny. Informace se šířily rychleji, než kdyby byly zveřejněny tradičními médii. Twitter umožnil obyvatelům Kalifornie okamžitě reagovat na aktuální situaci, což vedlo ke snížení počtu obětí a škod.
Stone sám popsal Twitter jako „hejno ptáků“, kteří se pohybují ve vzájemné synchronizaci a dosahují cíle společně. „Je to vítězství lidí, ne technologie,“ dodal. Tento koncept se osvědčil i v roce 2007, kdy byl britský student náhodně zatčen egyptskou policií během protestů v Káhiře. Díky tomu, že mu nebyl zabaven mobilní telefon, dokázal přes Twitter rychle rozšířit zprávu o svém zadržení. Jeho zpráva se okamžitě dostala k univerzitním pracovníkům, kteří informovali britské velvyslanectví. Díky tomu byl student rychle propuštěn.
Mikroblogging: Nový způsob komunikace
Mikroblogging, jak se formát krátkých zpráv na Twitteru nazývá, představuje revoluci v komunikaci. Konec dlouhých a často zdlouhavých blogových příspěvků, Twitter přináší stručnost a rychlost. Každá zpráva, kterou na Twitteru zveřejníte, musí být vtěsnána do 140 znaků. To vyžaduje schopnost vyjádřit své myšlenky jasně a efektivně, což je podobné psaní SMS. (Zdroj: Metro 18.3.2009, str. 5)
Twitter se stal místem, kde se setkávají různé myšlenky, názory a události v reálném čase. Uživatelé mohou sdílet vše od každodenních zážitků po nejnovější zprávy z celého světa. Zatímco jiné sociální sítě, jako je Facebook, se zaměřují na udržování vztahů mezi přáteli a rodinou, Twitter slouží jako platforma pro šíření informací, které mohou mít globální dopad.
Twitter a Facebook: Rozdílné cesty
Přestože se Twitter a Facebook často porovnávají, mají oba nástroje odlišné cíle a způsoby využití. Facebook je spíše platformou pro spojení s přáteli, sdílení fotografií a udržování osobních vztahů. Twitter je na druhé straně místem, kde můžete sdílet rychlé aktualizace, reagovat na aktuální události a zapojit se do diskusí, které mají širší dosah.
Je zajímavé, že Facebook kdysi projevil zájem o koupi Twitteru, ale tato nabídka byla odmítnuta. Pro Twitter to bylo klíčové rozhodnutí, které mu umožnilo zachovat si svou nezávislost a nadále růst jako samostatná platforma. Díky tomu může dnes Twitter plnit svou roli mikroblogovacího nástroje, který nabízí něco zcela odlišného od Facebooku.
Například nedávno jsem na Twitteru chtěl sdílet zprávu o dopravní nehodě na Barrandovském mostu, kde se srazily policejní vozy. Bohužel jsem neměl možnost to vyfotit, protože jsem byl v autobuse. Twitter však umožňuje rychlé sdílení nejen textu, ale i fotografií, což z něj činí ideální platformu pro takové okamžiky. Myslím, že Twitter udělal správně, když odmítl nabídku Facebooku – každý z těchto nástrojů slouží jinému účelu a má své vlastní místo na trhu.
Budoucnost mikrobloggingu a role Twitteru
Twitter se v roce 2009 nachází v bodě, kdy jeho vliv stále roste. Jak technologie postupuje, můžeme očekávat, že se mikroblogging bude dále vyvíjet a Twitter s ním. Je to platforma, která umožňuje lidem okamžitě sdílet své myšlenky a reakce na události v reálném čase, což je důležité nejen pro jednotlivce, ale i pro organizace, novináře a veřejné činitele.
Rozhodl jsem se tuto novou sekci na blogu věnovat komentářům k článkům, které mě zaujaly v novinách. Může se to zdát jako malá věc, ale věřím, že sdílení zajímavých článků a jejich hodnocení přináší nový pohled na dění kolem nás. A odteď se zaměřím hlavně na to, co se píše o Twitteru, protože mě zajímá, kam se tato platforma bude ubírat. Jsem zvědavý, co dalšího se v novinách objeví – a doufám, že to bude stejně fascinující jako dosavadní zprávy o Twitteru.