V minulém článku jsem se věnoval starým hrám, které jsem hrával v letech 2000 až 2004. Tehdy jsem byl ve čtvrté třídě a na hodinách informatiky jsme často hrávali kultovní klasiky jako Doom II a Duke Nukem 3D. Byla to doba, kdy jsme ještě měli ve škole počítače s operačním systémem Windows 98, a výkonnostně se tyto stroje pyšnily 256 MB RAM – což bylo na tehdejší dobu slušné. Tyto hry byly pro nás výzvou a způsobem, jak si zkrátit dlouhé školní dny. Ale jak čas plynul, tyto staré hry upadly v zapomnění... nebo ne?
Jak to začalo
Rok 2009 mi přinesl silnou nostalgii a chuť vrátit se k těmto starým hrám. Když jsem se rozhodl znovu vyzkoušet Doom II, zjistil jsem, že na mém notebooku s Windows Vista hra nefunguje. Byl jsem zklamaný, protože hra házela chyby a odmítala se spustit. Začal jsem tedy hledat řešení a narazil jsem na něco, co změnilo můj pohled na hraní starých her na moderním hardwaru – emulátor DOSBox.
Objev DOSBoxu
Při hledání na internetu jsem narazil na článek o DOSBoxu na Wikipedii a uvědomil si, že to může být přesně to, co potřebuji. DOSBox je emulátor, který simuluje prostředí starého systému MS-DOS, ve kterém tyto hry původně běžely. Neváhal jsem a požádal jsem jednoho kamaráda, který je fanouškem starých her, aby mi pomohl s instalací a nastavením. Naštěstí mi vše trpělivě vysvětlil a já byl schopen DOSBox zprovoznit i na svém notebooku s Windows Vista.
Instalace DOSBoxu byla překvapivě jednoduchá, i když vyžadovala několik kroků, které jsem si musel osvojit. Abych spustil Doom II, musel jsem soubor Doom2.exe přetáhnout pomocí myši přímo na DOSBox.exe. Tento proces byl trochu neobvyklý, ale fungoval. Po několika úpravách a nastaveních jsem konečně dosáhl toho, že hra běžela hladce, včetně zvuku, který mi připomínal staré dobré časy s Windows 98.
Hraní starých her na novém hardwaru
Můj notebook s Windows Vista Home Premium má 1 GB RAM, 160 GB pevný disk a grafickou kartu SiS Mirage 3+, což rozhodně není herní sestava. Přesto jsem byl příjemně překvapen, že DOSBox na tomto hardware funguje bez větších problémů. Staré hry jako Doom II běžely hladce, ačkoli DOSBox sám o sobě zabíral přibližně 70–80 MB paměti. I s tímto omezením jsem nezaznamenal žádné závažné chyby nebo zpomalení.
Tento zážitek mě ujistil, že staré hry nejsou jen vzpomínkou na minulost, ale stále mohou přinášet zábavu i na moderních zařízeních. Staré hry mají mnohem nižší nároky na hardware, takže si je můžete zahrát i na notebooku za 8000 Kč. Když se podíváte na dnešní hry, které vyžadují neustálé upgradování počítače, je to osvěžující návrat ke kořenům.
Oblíbené DOS hry
Doom II je pro mě zlatým standardem mezi střílečkami z pohledu první osoby. I když má hra pouhé 2 MB v ZIPu, nabízí až 32 úrovní plných akce a napětí. Doom II se stal legendou, kterou si hráči stále pamatují a znovu hrají díky emulátorům jako DOSBox.
Wolfenstein 3D: Tato hra je dalším klenotem starých časů. Wolfenstein 3D nás zavádí do druhé světové války a přestože její grafika není srovnatelná s dnešními tituly, stále nabízí skvělou hratelnost. Je zajímavé, že hra byla v Německu zakázána kvůli své tematice, ale dnes ji můžete snadno najít na internetu.
Duke Nukem 3D: Tato hra je dalším klasikem mezi střílečkami a mnoho hráčů ji stále miluje. Hra, která vyšla v roce 1996, nabízí zábavnou akci plnou monster a epických soubojů. I když jsem na ni na chvíli zapomněl, DOSBox mi umožnil znovu se do ní ponořit a užít si ji jako kdysi.
Lotus je závodní hra, která nebyla tak populární jako ostatní tituly, ale stále si zaslouží pozornost. Je ideální pro hraní na starších noteboocích, protože není náročná na hardware. Je to skvělý způsob, jak si užít jednoduchou a zábavnou jízdu.
Heretic je hra podobná Doom II, ale místo vojáka ovládáte čaroděje, který používá různé magické zbraně. Je to hra plná kouzel a dobrodružství, která stále nabízí skvělou zábavu.
Blood je hororová střílečka, kde hlavní postava používá jako zbraně například vidle nebo dynamit. Hra je temná a strašidelná, což ji odlišuje od ostatních titulů té doby.
Má smysl hrát hry v DOSu dnes?
To záleží na vás. Pro mě osobně je hraní starých her způsobem, jak se vrátit do minulosti a znovu prožít zážitky z dětství. Staré hry mají své kouzlo a nostalgičnost, kterou dnešní tituly často postrádají. DOSBox je vynikající nástroj, který vám umožní hrát tyto hry na moderním hardwaru, ať už používáte Linux, Windows nebo MacOS.
Pokud máte chuť na trochu nostalgie, doporučuji vám vyzkoušet některé z těchto starých her. Můžete je snadno najít na stránkách jako [486games.net](http://www.486games.net/). I když se někdy tvrdí, že stahování starých her je nelegální, mnoho z těchto titulů již není komerčně dostupných, takže jde spíše o zachování herního dědictví.
Ať už si pořídím nový notebook s Linuxem nebo jiným systémem, vím, že DOSBox a staré hry budou stále součástí mé herní knihovny. Tyto hry jsou pro mě více než jen zábava – jsou to vzpomínky na dětství a důkaz, že i jednoduché hry mohou být nesmrtelné.