V minulém článku jsem se věnoval oblíbeným starým DOSovým hrám, které mi přinášejí nostalgii a zábavu. Tentokrát jsem dostal chuť vyzkoušet něco, co jsem jako dítě neměl možnost prozkoumat – starý operační systém Windows 3.1. Jako malé dítě jsem neměl přístup k počítačům s tímto systémem, takže jsem si to nyní chtěl vynahradit. Po chvíli googlování jsem narazil na anglický článek, který popisoval, jak spustit Windows 3.1 v emulátoru DOSBox. I když návod vypadal složitě, rozhodl jsem se ho vyzkoušet a podělit se s vámi o svůj postup. Tento návod je určen pro všechny, kteří chtějí zkusit, jak Windows 3.1 vypadaly, a užít si trochu nostalgie.
Po dokončení instalace se objeví nabídka, zda chcete restartovat systém nebo přejít do MS-DOS. Zvolte MS-DOS, protože restartování by pouze znovu spustilo DOSBox.
Je zajímavé, že když spustíte MS-DOS z Windows 3.1, prakticky se dostanete zpět do DOSBoxu. Tato zkušenost je poněkud zvláštní, protože pracujete v prostředí, které simuluje starý MS-DOS, ale běží na moderním počítači.
V budoucnu bych rád vyzkoušel instalaci Windows 95 nebo Windows 98 v DOSBoxu, i když to bude pravděpodobně složitější. Doufám, že se mi to podaří a budu se moci podělit o další zkušenosti. Tento postup je navíc univerzální – funguje nejen na Windows, ale i na Mac OS X a Linuxu. Pokud jste zvědaví na staré operační systémy a chcete si připomenout, jaké to bylo pracovat s Windows 3.1, DOSBox je skvělý nástroj, který vám to umožní.
Jak sehnat Windows 3.1
Prvním krokem je získat kopii Windows 3.1. Dnes už tento operační systém běžně nedostanete, ale můžete ho najít na aukčních serverech, torrentech nebo na souborech jako Rapidshare. Problém může být v otázce legality – debaty o tom, zda je stahování starých operačních systémů legální, probíhají už dlouho. Můj osobní názor je, že Windows 3.1 je natolik starý, že už je to spíše historický kousek softwaru. Pokud máte možnost získat originální disketovou verzi, tím lépe. Pokud ale narazíte na stažené soubory, potřebujete soubory označené Disk 1 až Disk 6, protože Windows 3.1 nebyl původně distribuován na CD, ale právě na disketách.Rozbalení a příprava
Jakmile máte potřebné soubory, prvním krokem je jejich rozbalení. Pokud ještě nemáte nainstalovaný DOSBox, je nutné si ho stáhnout a nainstalovat. DOSBox je emulátor, který simuluje prostředí MS-DOS, což je nezbytné pro spuštění starších verzí Windows. Po rozbalení souborů si všimnete složek označených Disk 1 až Disk 6. Disk 1 ponechte beze změny, ale soubory z Disků 2 až 6 zkopírujte do složky Disk 1. Tím vytvoříte kompletní instalaci, která je připravena ke spuštění. Ostatní složky pak můžete smazat.Instalace Windows 3.1 v DOSBox
Nyní je čas na instalaci. Otevřete složku Disk 1 a najděte soubor *Setup.exe*. Tento soubor přetáhněte na ikonu DOSBoxu (pokud máte DOSBox nainstalovaný na ploše, jednoduše soubor přetáhněte tam). DOSBox se spustí a objeví se modré instalační rozhraní Windows 3.1. Nemusíte se bát, nejde o „modrou smrt“, ale o standardní instalační obrazovku. Nyní stačí následovat pokyny, které jsou většinou velmi jednoduché. Klikněte na „Enter“ pro Express Setup (doporučené nastavení) a pokračujte podle pokynů na obrazovce. Když budete vyzváni k zadání jména, můžete zadat své jméno nebo přezdívku. Nakonec budete dotázáni na tiskárnu – tu můžete přeskočit stisknutím klávesy Esc.Po dokončení instalace se objeví nabídka, zda chcete restartovat systém nebo přejít do MS-DOS. Zvolte MS-DOS, protože restartování by pouze znovu spustilo DOSBox.
Spuštění Windows 3.1
Pokud chcete znovu spustit Windows 3.1, zadejte v DOSBoxu příkaz *win* a Windows 3.1 se načtou. Vítejte ve starém světě Windows! Zvuky by měly fungovat, ale pokud je nepotřebujete, můžete je ignorovat. Windows 3.1 je sice zastaralý operační systém, ale nabízí zajímavý pohled do minulosti. Pokud máte staré hry, jako je *WOLF3D.exe* (Wolfenstein 3D), můžete je spustit přímo ve Windows 3.1. Rozdíl oproti běžnému DOSBoxu je v tom, že hra bude mít plynulejší pohyb a bude lépe doladěná. Na druhou stranu hry jako Doom nebo Duke Nukem 3D bohužel na Windows 3.1 nefungují tak dobře.Je zajímavé, že když spustíte MS-DOS z Windows 3.1, prakticky se dostanete zpět do DOSBoxu. Tato zkušenost je poněkud zvláštní, protože pracujete v prostředí, které simuluje starý MS-DOS, ale běží na moderním počítači.
Jak spustit Windows 3.1 v budoucnu
Pokud Windows 3.1 vypnete a později budete chtít systém znovu spustit, nemusíte se obávat, že byste museli znovu instalovat celý systém. Stačí kliknout na složku Windows 3.1, otevřít složku Disk 1 a najít soubor *AUTOEXEC.bat*. Tento soubor přetáhněte na DOSBox a spusťte. Poté stačí zadat příkaz *win* a Windows 3.1 se znovu načtou. Tento postup je jednoduchý a rychlý, takže se nemusíte bát, že byste ztratili data nebo museli celý proces opakovat.Závěr: Experimenty s minulostí
Musím přiznat, že experimentování s Windows 3.1 bylo fascinující. I když jsem tento postup vyzkoušel poprvé na Silvestra, od té doby jsem Windows 3.1 instaloval už několikrát a stále mě baví objevovat, jak to kdysi fungovalo. Windows 3.1 je sice zastaralý, ale stále nabízí zajímavý pohled na to, jak se počítačový svět vyvíjel.V budoucnu bych rád vyzkoušel instalaci Windows 95 nebo Windows 98 v DOSBoxu, i když to bude pravděpodobně složitější. Doufám, že se mi to podaří a budu se moci podělit o další zkušenosti. Tento postup je navíc univerzální – funguje nejen na Windows, ale i na Mac OS X a Linuxu. Pokud jste zvědaví na staré operační systémy a chcete si připomenout, jaké to bylo pracovat s Windows 3.1, DOSBox je skvělý nástroj, který vám to umožní.