Přeskočit na hlavní obsah

Co přinesl rok 2011 v počítačovém a mobilním světě...

Už je to tady. Rok 2011 byl někdy veselý a také smutný. V roce 2011 bylo prioritním tématem Finanční krize, nicméně přinesl i nové produkty včetně některých propadáků.

Microsoft a Nokia se oženili...

Po odchodu finského nařízení Nokii a se nastoupil bývalí Microsoftu se stal Elop. Eldar Murtazin tvrdí, že Microsoft koupí společnost Nokia. Dokonce během února se dohodl Microsoft a Nokia na společném partnerství, které bude spočívat ve vlastním ekosystému Nokie s Windows Phone 7 čímž je podpořeno Elopovo tvrzení s tím, že Symbian je již mrtvý systém. Kritici tvrdí, že Elop je trojský kůň který chce zlikvidovat celou Nokii přičemž naopak Elop tvrdí, že se právě snaží celou společnost pozvednout a zachránit.




Šéf Googlu Eric Schmidt končí, vystřídá se Larry Page

Spekulace tkvěla v tom jestli Eric Schmidt nastoupí do vedoucí funkce Applu na které “suploval během zdravotní dovolené Steveho Jobse. Nakonec to tak není a vše je uplně jinak. Eric Schmidt zůstává nadále v Googlu, ale bude mít na starosti obchodní smlouvy, dohody a podobné nabídky. Za deset let ve vedení firmy Ericem se stal Google velmi silnou a prosperující značkou a nyní povede firmu druhý ze zakladatelů, tedy Larry Page.

Steve Jobs představil iPad 2

To co předpověděl Steve Jobs, že v roce 2011 bude velký počet kopii iPadu, tak se také stalo skutečností. Letos se stal nejprodávanější tablet všech dob právě iPad 2. iPad 2 přinesl jenom dvou jádrový procesor A5, fotoaparát a dvě varianty barev - bílou a černou. iPad 2 se prodával ve variantách s diskem 16, 32 a 64GB.

Dvou jádrové procesory pro smartphone už jsou tady...

Jako první dostal dvoujádrový procesor LG Optimus 2X a následovali ho Samsung se svým Galaxy S2, HTC a nakonec také samotný Apple s iPhone 4S. Ovšem prozatím si většina uživatelů stěžuje na slabou výdrž baterie na úkor ne zas až tak potřebného výkonu.


Nokia dala poslední šanci MeeGo

MeeGo byl napoesly nasazen u Nokie modelu N9 přičemž se většina kritiků shoduje na tom, že N9 bude vlajkovou lodí Nokie.Někteří se přiznali, že jsou také zklamání že není ve volném prodeji Nokia N950, která je určena pro vývojaře. MeeGo je tedy naposledy k vidění na Nokii N9 a u dalších modelů tohoto výrobce budete moci vidět už pouze operační systém Windows Phone od Microsoftu.

HP TouchPad byl propadák

Společnost Hewlett-Packard představovala kdysi nový produkt pro smartphone a tablety s operačním systémem WebOS, ovšem prodeje těchto zařízení nebyli nikterak velké. Napřiklad společnost BestBuy chtěla vrátit veškeré naskladněné tablety HP TouchPad, neboť nebyli schopni jej prodat zákazníkům kteří šahali po ověřených variantách jako je iPad 2 od Applu. Po dohodě HP řetězec Best Buy snížil cenu na $99 USD za kus, což zákazníci uvítali a projevili o tento tablet velký zájem.


Microsoft představil Windows 8 na všech mobilních zařízeních

Steve Ballmer slíbil, že Windows 8 budou revoluční. Při prezentaci Windows 8 byl ukázán tento systém na různých prototypech zařízení, ať na počítačích, ultraboocích či tabletech čímž Microsoft ukázal že Windows 8 si poradí se vším. Největší obavy měli uživatelé z oemezní uživatelského rozhraní Windows 8 pouze na Metro UI, což Microsoft při své prezentaci ihned dementoval s tím, že kdokoli a kdykoli se bude moct uživatel přepnout do klasického rozhraní podobného tomu z Windows 7. Je však velmi pravděpodobné že většina PC uživatelů bude používat klasické Aero rozhraní, kdežto na tabletech bude masivně rozšířeno využívání onoho nového Metro UI.

U Windows 8 se očekávalo, že budou přibližně stejně výkonné. Ti, kteří si zakoupili notebook s Windows 7 by neměli mít problém přejít na Windows 8, slibuje Microsoft. Společnost se ponaučila a snaží se, aby to nedopadlo jako s Windows Vista, které byly propadákem.

Češi čekali frontu na HTC za poloviční cenu

Každý půlrok se tradičně čeká celý den na koupi telefonů od HTC za poloviční cenu. Ale dočkalo se pouze 100 zákazníků. Bláznivá pravidla také požadovala nošení 3D brýlí nebo hip-hop oblečení. Co nám přinese příští rok? Určitě se HTC bude držet tradice a vymyslí zase něco senzačního.

Google chce převzít Motorolu

V dnešní době je mnoho problémů a mezi ty hlavní problémy patří patentní spory, kterých je mnohem více než jich bylo před 5 lety. Největšími rivali jsou Apple a Samsung, kteří se napadají za design, ikony, vzhled apod. Google si dlouho brousil zuby a nakonec koupil Motorolu, která měla dostatek patentů, aby byla situace zase uklidněna. Google později slíbil, že se smartphony a tablety Motoroly stanou ekosystémem čistého Androidu s delší podporou! To znamená, jestli to bude pravda, že uživatelé budou mít velkou výhodu a nebude potřeba předělávat ROM.

Apple představil iPhone 4S

Lidé se těšili na iPhone 5 hlavně kvůli velkému displeji. Realita byla ale taková, že přišlo zařízení podobné iPhonu 4. Navíc přineslo dvoujádrový procesor a vyšší rozlišení fotoaparátu (8Mpx). Bohužel je většina uživatelů zklamána. Navíc byla představena asistentka Siri, s kterou můžete komunikovat, vyhledávat, poznamenávat do kalendáře apod...

Zemřel Steve Jobs...

Byl to génius a vizionář. Zemřel krátce po představení iPhone 4S. Možná jste se divili, že na přednáškách Apple byli někteří zaměstnanci smutní, že se něco děje. Dokonce byla zachycena fotografie na sedadlo, které bylo rezervováno pro Steva Jobse. Škoda, že musel letos zemřít. Někteří to mohli čekat, po rakovině byl dost pohublý.

Jeho poslední přednáškou, na kterou bychom neměli zapomenout, byla přednáška Apple na Worldwide Developers Conference 2011 (WWDC 2011). O průběhu přednášky se moc nemluvilo, ví se jen, že mu nebylo moc dobře. Později v srpnu musel rezignovat na post šéfa společnosti Apple Inc. Po úmrtí Steva Jobse celý svět plakal a byl plný emocí, co všechno dokázal vybudovat jediný člověk. Steve Jobs řekl: “Dokázal jsem změnit budoucnost. Hlavně po mé rezignaci bylo skvělé věnovat se rodině a přátelům.” S lítostí dodávám ještě jednou slova: Upřímnou soustrast!


Google a Samsung představili Samsung Galaxy Nexus s první verzí Androidu 4.0

Po úmrtí Steva Jobse se mluvilo o jiném tématu. Byl to Samsung Galaxy Nexus, v kterém bylo, jako v prvním telfonu, novější verze operačního systému Android - verze 4.0. Přinesla spoustu novinek, ale zase mnoho lidí je zklamáno zastaralejší grafikou. Na druhou stranu byli potěšení dvoujádrovým procesorem a velkým, 4,2 palcovým displejem.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Watch_Dogs: Jak se stát hackerem

Tuhle hru jsme si z obchodu přinášeli jako první a nutno říci, že s dost smíšenými pocity. Neměli jsme prakticky žádná očekávání a popravdě jsme si říkali ,,Ale co, snad to nebude tak zlý". A ono to zlý nebylo, naopak! Děj se hry se odehrává v americkém Chicagu. Město řídí systém CtOS - nejpokročilejší počítačová síť v Americe. Převezmete do rukou hlavního hrdinu, Aidena Pierce, bývalého zlodějíčka a gangstera, ale především zdatného hackera, který nežil zrovna růžovou a spořádanou minulostí. Díky tomu mu na záda dýchá pár rozzlobených nepřátel. To zapříčiní smrt jeho neteře. Z flashbacků se dozvídáme, že jeho neteř byla zabita ,,nepřáteli" při cestě autem právě s Aidenem. Tato událost donutí Aidena jednat a pomstít se všem, kteří jsou za smrt jeho neteře zodpovědní. S tím však moc pochopení nemá Aidenova sestra Nicky, která v pomstě nevidí žádné řešení a snaží se po smrti své dcery jít dál a začít žít, už kvůli jejímu synovi Jacksonovi. Aiden je však rozhodnutý jednat na...

Jedno vanilkové, prosím. Aneb pohled do historie World of WarCraft.

  Prolog “Huh, pání”, nese se právě místností ve které sedím při pomyšlení, že se po velmi dlouhé době vracím nejen k psaní samotného článku, ale dokonce k psaní článku o World of WarCraft. Mnozí mě znají pod přezdívkou Ahurmen, ve světě WoW dříve též jako Aszara, přičemž ve World of WarCraft jsem působil od roku 2006 až do vydání datadisku Mists of Pandaria v roce 2012, kdy jsem s WoW definitivně skončil. Býval jsem šéfredaktorem tehdy největší česko/slovenské fanstránky wowczsite.net, stvořil největší slovník zkratek, slov a pojmů používaných ve světě WoW - konkrétně slovník Nexus WoW, působil v guildě Aeria Gloris a nyní se s Vámi podělím o to, jaké to bylo na prvopočátku všeho. KAPITOLA 1. “Na to nemám...” V době, kdy byl World of WarCraft ještě poměrně čerstvou hrou, tak hodně z nás bylo ve věku, kdy jsme si jen tak nemohli dovolit pořídit si originální hru za 900Kč a už vůbec ne platit měsíční poplatky. “Tak já stáhnu WoWko někde z netu”, povídá mi kamarád se který...

Jak jsem dostal přístup do bety WoW: Warlords of Draenor...

Jednou Blizzard přišel s nápadem uspořádat týdenní “sbírání” uživatelů na sociální síti Twitter za účelem umožnit pár šťastlivcům přístup k betě World of Warcraft: Warlords of Draenor. Ten den jsem nic netušíc přišel domů, celý pomačkaný a utahaný. Celý týden jsme totiž měli náročnou práci, a to stěhování přes 30 kusů skříní a vymalování místnosti. Když jsem přišel domů, byla už noc. Přes moje vyčerpání a pozdní hodinu jsem se odhodlal zapnout PlayStation 4 a vesele hrát The Last of US Remastered. Ještě než jsem šel spát jsem si přečetl povídku o World of Warcraft z dob Vanillu, kterou sepsal kamarád Ahurmen. Byly asi 3 hodiny ráno, když mi začal vibrovat můj Samsung telefon. Po pár nadávkách (bylo už naštěstí po 10. hodině) jsem se podíval na displej. Byla tam notifikace… Twitter - soukromá zpráva od Blizzardu. Mžoural jsem očima a moc nechápal, proč mi ve 3 ráno píšou z Blizzardu. No, nejsem v Americe, tady je už pozdě, přečtu si to ráno.

Recenze konzole Xbox One S

Předchozí konzoli Sony PlayStation 4 jsem nedávno prodal. Nechci říkat, že byl vždycky PlayStation 4 nejlepší. Sony poslední dobou zařízlo PS Vita, PlayStation Now, nesmyslně zrušili výhodné služby. 2 roky jsem se velmi těšil na zpětnou kompatibilitu PlayStation 2 a 3 a nedočkal jsem se. Většina fanoušků by si to přála, jenže Sony tvrdí, že o to není zájem, přitom si mastí kapsy na remasterech her. Ze začátku bylo slibováno, že budeme moci hlasovat o hrách zdarma pro následující měsíc, nakonec to bylo pouze dvakrát a pak se na to zapomnělo. Dalším problémem je infrastruktura v Evropě, do které by mělo Sony investovat. Sliby chyby. S aktualizací firmwaru je na tom Xbox One lépe, u PlayStationu 4 vyjde nový firmware pouze jednou za půl roku. Zpětná kompatibilita Xbox 360, EA Acess a Xbox Game Pass… V roce 2013 mě hodně nepříjemně šokoval Xbox One se spoustou nesmyslných věcí - povinný Kinect, nutné připojení k internetu, regionální omezení. Tehdejší konference Microsoftu byla fiask...

Deník hráče World of Warcraft (1)

Rozhodl jsem se, že pravidelně budu vydávat deníček o hře World of Warcraft. Pěkně od počátku až do konce. O této hře jsem slyšel už před mnoha a mnoha lety. Nejen v časopisech, ale i v televizních seriálech, jako je Jak jsem poznal vaši Matku nebo South-Park. Tato hra je stále velmi populární a prozatím nemá konkurenci. Samozřejmě je tu plno MMORPG titulů, mezi nejznámější patří Guild Wars, SWOTR, The Elder Scrolls Online nebo Metin 2. "Darku, zbláznil jsi se? WoW je hnus a kravina, je to ztráta času!" Hmm, vítejte kritici, vysvětlím vám, proč jsem si World of Warcraft tak oblíbil. První cesta k RPG FPS, sport, arkády... ani nedokážu vyjmenovat všechny typy her. Řekl jsem si, proč nezkusit MMORPG. Dlouho jsem nic nehrál a střílečky už mě přestaly bavit. Chvíli jsem zkoušel demo Army 2, ale to mi moc nevyhovovalo. Běhám sem a tam a hned umřu. To je teda úžasný. Bohužel jsem tedy odstoupil od hraní Army 2 a tím pádem i od DayZ, které jsem ani nezkoušel. Asi by mě to nebavi...

30 let časopisu Levelu: Můj herní průvodce od dětství až dodnes...

Časopis Level je fenoménem české herní scény už neuvěřitelných 30 let. Od svého vzniku v roce 1995 prošel mnoha změnami, krizemi i triumfy, které formovaly jeho současnou podobu. Pro mě osobně je Level srdeční záležitostí. Provázel mě od chvíle, kdy jsem jako kluk poprvé držel jeho číslo v ruce, až do dnešních dnů. Pojďme si společně připomenout jeho historii, klíčové momenty a jeho význam pro české hráče. Moje první setkání s Levelem Můj první časopis Level jsem držel v ruce v roce 2004. Bylo mi kolem třinácti let a v té době byl internet sice dostupný, ale ne všude a ne vždy. Herní časopisy měly obrovskou váhu, protože přinášely nejen recenze, ale i návody, novinky a někdy i plné hry na CD či DVD. Pamatuji si, jak jsem hltal každou stránku, fascinován nejen recenzemi her, ale i obsáhlými tématy a rozhovory s vývojáři. Střídavě jsem si kupoval i časopis Doupě, ale Level měl pro mě vždy něco navíc. Byla to kombinace skvělého psaní, kvalitních recenzí a samozřejmě příloh, které mě dokáz...

Proč používám macOS a jsem příznivec Unixu

Moje cesta k macOS nebyla přímá. Na začátku to bylo spíš o zvědavosti. Fascinovala mě historie počítačů, a když jsem se poprvé dozvěděl o Unixu, měl jsem pocit, že jsem objevil něco hlubšího než jen operační systém. Bylo to, jako kdybych narazil na základní kámen moderní technologie. Nejvíc mě zaujal příběh Kennetha Thompsona a Dennise Ritchieho, kteří v Bellových laboratořích položili základy Unixu. Z jednoduchého experimentu vznikl systém, který změnil svět. Na tohle období rád vzpomínám. Četl jsem o tom, jak Unix vznikl z potřeby vytvořit něco jednoduchého a elegantního, co by vývojářům umožnilo pracovat efektivněji. Principy, jako modularita a jednoduchost, mě fascinovaly. Bylo to něco jiného než běžné “klikací” systémy, které jsem znal. Unix mi připadal jako zenový mistr mezi operačními systémy – klidný, precizní a nekomplikovaný. Unix mě přirozeně dovedl k Linuxu. Zkoušel jsem různé distribuce a líbilo se mi, jak si člověk mohl všechno přizpůsobit. Bylo to super období – hledal j...